Klimat, pogoda, szaleństwo

Czyli słów kilka o pogodzie i klimacie.

Ach, ta pogoda

Dziś (tj. trzeciego stycznia) temperatura drastycznie spadła do -17°C w mazowieckim. W całym kraju nagle zima, zimno, bo temperatury ujemne – od -12 w Szczecinie, aż do -19 w Białymstoku (według IMGW). IMGW zresztą wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla większości (dziewięciu) województw przed mrozem. Jak widzimy na stronie pogodowej portalu MSN średnia temperatura dla Warszawy powinna wynosić od 1°C do -5°C. Na szczęście (?) dzisiejsza temperatura nie jest rekordową (-20°C było w 1987 roku, a 10°C w 1988 roku), co nie zmienia faktu, że pogoda szaleje.

Jeśli ktoś z tego względu twierdzi, że nie ma globalnego ocieplenia – myli się, ale o tym później.

Arktyka

Dlaczego z pogodą jest chyba coś nie tak? Ano również dlatego, że w Arktyce, jak podaje strona Arktyczny Lód pod koniec roku 2015 temperatury zaszalały. Ale oddajmy głos Hubertowi Bułgajewskiemu (wpis z 27 grudnia ’15):

Animacja pokazuje zmiany temperatur na koniec 2015 roku i potworny ich wzrost na biegunie północnym. Ciepło z rozgrzanego przez ocieplający się klimat Atlantyku dotrze aż nad biegun północny.

anigif-climate-catastrophe2015-arctic.gif

Zdjęcie: Prognozowane zmiany temperatur w Arktyce 29-31 grudnia2015. Climate Reanalyzer

W Arktyce, na biegunie północnym powinno być -35oC, a temperatura okresowo sięgnie +1oC! W Warszawie będzie około -1oC. Nikt nie zdaje sobie sprawy jak wielka jest ta różnica. To tak jakby u nas 30 grudnia zamiast -1oC było ponad +30oC. Oczywiście do takiej anomalii nie dojdzie za naszego życia.

Klimat

Można się było spodziewać komentarzy i opinii, że jak zimno, to nie ma globalnego ocieplenia.

Taka pojedyncza pogoda owszem, nie jest dowodem na istnienie ocieplenia. Pojedynczy fakt o Arktyce być może też nie. Ale istnieje wiele innych faktów. Które już udowadniają występowanie globalnego ocieplenia.

Nie martwcie się – kiedyś jakaś dłuższa notka o globalnym ociepleniu na pewno pojawi się na blogasku.

Miłego dnia życzę. Trzymajcie się ciepło – tylko nie za ciepło.

Zdjęcie tytułowe: "After the snowblower (4335648866)" by William F. Yurasko from Alexandria - After the snowblower. Licensed under CC BY 2.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:After_the_snowblower_(4335648866).jpg#/media/File:After_the_snowblower_(4335648866).jpg
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s