Human. Co czyni nas ludźmi

Jakiś czas temu natrafiłem na film Human stworzony w 2015 roku przez Yanna Arthusa-Bertranda. Ten słynny artysta i filmowiec spędził trzy lata na zbieraniu historii o życiu ponad dwóch tysięcy kobiet i mężczyzn z sześćdziesięciu krajów. Współpracował z dedykowanym zespołem tłumaczy, dziennikarzy i kamerzystów.

Dzieło – tak mogę z czystym sercem nazwać ten film – wywołał we mnie głębokie i mocne odczucia i zmienił mój sposób spojrzenia na człowieka. Słuchając tych osobiste i emocjonalnych wypowiedzi zrozumiałem, że naprawdę wszyscy ludzie jesteśmy tacy sami. Niby różni, a jednak. I – oczywiście – każdy z nas to powie, ale jeśli nie widziałeś tego filmu – nie masz pojęcia jak bardzo. W filmie widzimy osoby każdej rasy, z każdego zakątka świata (naszą Europę Wschodnią reprezentuje Ukrainka – cóż, szkoda, że nie Polka). W filmie ukazane są rozmaite problemy, z jakimi borykają się ludzie. jest to między innymi walka z biedą, wojną, homofobią, o przyszłość, miłość i przyszłość naszej planety. Naprawdę osobiste wspomnienia w ustach ludzi – w trakcie oglądania zapomniasz, że jest to hinduska, czy Afrykańczyk – brzmią Ci tak blisko, jakbyś sam je przeżywał.

Świetna muzyka skomponowana przez Armanda Amara doskonale komponuje się z zapierającymi dech w piersiach przerywnikami, które ukazują piękno Ziemi – jakkolwiek patetycznie to nie brzmi, jest prawdą – na której widać ludzi – czy to pracujących, czy przemieszczającyh się… Przekonacie się, że zarówno Pakistan jak i Nowy Jork wyglądają po prostu pięknie.

W filmie nie ma akcji – akcją i fabułą jest treść mówiona przez ludzi, którzy siedzą naprzeciwko Ciebie i opowiadają Ci historię swojego życia. To brzmi bardzo nieciekawie. Nie chciałbym oglądać takiego filmu, trafiłem na niego przypadkiem i zostałem do końca. To jest to – nie potrzebujesz nic, oprócz spotkania z samym sobą.

Film jest spory, wręcz ogromny – został podzielony na trzy części, każda trwająca po półtorej godziny. Co najlepsze, film ten został udostępniony dla każdego na kanale YouTube (podejrzewam dlaczego, ale o tym później). Znajdziecie go tutaj: https://www.youtube.com/playlist?list=PLEgA6bEeal3yh19xRhfVt5q5xBohcPYz7

Jednym ze sponsorów filmu było Google – być może to dlatego film został udostępniony na ich platformie. Ale nie tylko. Na Google Cultural Institute znajdują się wystawy na temat powstawania tego filmu: https://www.google.com/culturalinstitute/collection/human-the-movie.

Oficjalna strona filmu – http://www.human-themovie.org/

Inna, również oficjalna strona filmu: https://humanthemovie.withgoogle.com

#WhatMakesUsHUMAN ? – Obejrzyjcie film, i sami odpowiedzcie na to pytanie.

 


Jeśli – podobnie jak ja – lubisz sztukę, może spodobają Ci się te teksty:

  1. Guernica – czego boją się najwięksi tego świata?
  2. Madonna w grocie – tajemnica dwóch kopii.

Zapisz się do newslettera. Możesz to zrobić poniżej. Zajrzyj też koniecznie do sekcji Najlepsze teksty. Co tydzień nowy tekst na blogu!

Zdjęcie tytułowe: „Human” autorstwa NASA - This is a crop (with trivial modifications) of Image:PPlaqueLarge.png, which is itself derived from Image:Pioneer10-plaque.jpg.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Human.png#/media/File:Human.png
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s