Religia? Brak poszanowania dla życia ludzkiego

Skonfrontujemy religię (w zasadzie najbardziej popularną w Polsce). Z czym? Z naszym powszechnym myśleniem.

I tak powiecie, że Biblia to metafora.

Zanim przeczytasz ten tekst i oddalisz się w oburzeniu, chcę żebyś wiedział/wiedziała, że tym tekstem chcę ukazać, że jeżeli decydujemy się traktować Biblię metaforycznie, to róbmy to konsekwentnie.

Oczywiście fragmenty, które podaję, są z pewnością wycinkiem większej całości, większej myśli. Są wyrwane z kontekstu. Dlatego skoro i nas to boli, nie róbmy tego innym – nie wyrywajmy czegokolwiek z kontekstu.

Chcąc nie chcąc wychowałem się w katolickiej rodzinie i każdego dnia obracam się wśród chrześcijan. To nie pozwala mi ich demonizować. Zatem nie narzucajmy z góry, że inne święte księgi demonizują wyznawców innych religii.

A zaczniemy z buta:


Biblia a Koran

Rzecz dzieje się w Holandii – youtuberzy przeprowadzili eksperyment, którym sprawdzili uprzedzenia przechodniów. Zaznaczyli w Biblii najbardziej kontrowersyjne fragmenty, po czym owinęli ją w okładkę Koranu. Tak przygotowani wyszli na miasto.

Można by się spodziewać wyników tej sondy w Polsce, ale przecież rzecz działa się w tak postępowym kraju, jakim jest Holandia!

Ciekawe były miny ludzi, którzy po zganieniu swojej wiary odkrywali prawdę.

Co by było, gdyby Biblia była brana na poważnie?

Ano na przykład to:

Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: „Chodźmy, służmy bogom obcym”, bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi – jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego – nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa. Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud. Ukamienujesz go na śmierć, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana, Boga twojego, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

Księga Powtórzonego Prawa 13, 7-11

Zastanawiające, że wielu wierzących nie ma pojęcia o tym, że Biblia jest taka… nieludzka…

Ciekawe są inne nakazy czy zakazy z Biblii:

Kpł 19, 27Nie będziecie obcinać w kółko włosów na głowie. Nie będziesz golił włosów po bokach brody.

HAGRID_RUBEUS_HAGRID

Aczkolwiek trzeba przyznać, że ten fragment ciekawie wygląda po konfrontacji z tym:

1 List do Koryntian 11:14

Czyż sama natura nie poucza nas, że hańbą jest dla mężczyzny nosić długie włosy?

Więc czyż mamy wyglądać jak Hagrid, czy też nie? :/

Kpł 11, 9-12

Będziecie jedli następujące istoty wodne: wszystkie istoty wodne, w morzach i rzekach, które mają płetwy i łuski, będziecie jedli. 10 Ale każda istota wodna, która nie ma płetw albo łusek w morzach i rzekach spośród wszystkiego, co się roi w wodzie, i spośród wszystkich zwierząt wodnych, będzie dla was obrzydliwością. 11 Będą one dla was obrzydliwością, nie jedzcie ich mięsa i brzydźcie się ich padliną. 12 Wszystkie istoty wodne, które nie mają płetw albo łusek, będą dla was obrzydliwością.

Pwt 14, 9-10

Z tego, co jest w wodzie, będziecie spożywali wszystko, co ma płetwy i łuski. A nie będziecie spożywali nic z tego, co nie ma płetw i łusek. Uważać to będziecie za nieczyste.

800px-NCI_steamed_shrimp
Krewetki są niemiłe Panu – jeśli jadłeś – grzech!!!

4 Moj. 31:17

Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną.

800px-Tuke,_Henry_Scott_(1858–1929),_-The_Bathers-.jpg
Kąpiący się Henry Scott Tuke

Mat 10 34-37

Nie mniemajcie, że przyszedłem, przynieść pokój na ziemię; nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić człowieka z jego ojcem i córkę z jej matką, i synową z jej teściową. Tak to staną się wrogami człowieka domownicy jego. Kto miłuje ojca albo matkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien; i kto miłuje syna albo córkę bardziej niż mnie, nie jest mnie godzien.

1024px-Stadtroda_Sandstein

 

Księga Psalmów 137:9

Szczęśliwy, kto schwyci i rozbije o skałę twoje dzieci.


Księga Jeremiasza 48:10Sword_-_SVG_Vector_art.svg Przeklęty ten, co wypełnia dzieło Pańskie niedbale! Przeklęty ten, który swój miecz powstrzymuje od krwi!

 

Bóg jest Miłością!

 

I stosuje odpowiedzialność zbiorową:

 

Księga Powtórzonego Prawa 23:3 Nie wejdzie syn nieprawego łoża do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu nie wejdzie do zgromadzenia Pana.

 

Ewangelia wg św. Łukasza 14:26 Jezus mówi-Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. 1 List do Koryntian 14:33-35 Bóg bowiem nie jest Bogiem zamieszania, lecz pokoju. Tak jak to jest we wszystkich zgromadzeniach świętych, kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.

Woman_Montage_(1).jpg
Kobiety, które być może złamały prawo boskie…

 

Kobieto – milcz!

 

Palenie na stosach czarownic w średniowieczu było OK:

 

Księga Wyjścia 22:17 Nie pozwolisz żyć czarownicy. SalemWitchcraftTrial.jpg

 

Wychowanie bezstresowe jest niezgodne z wiarą:

 

Księga Przysłów 22:15 W sercu chłopięcym głupota się mieści, rózga karności wypędzi ją stamtąd.

 

Kanibalizm (niekoniecznie na Mszy Świętej):

 

2 Krl 6, 28-29 Ta oto kobieta powiedziała mi: „Daj twojego syna, a zjemy go dzisiaj, mojego zaś syna zjemy jutro”. Ugotowałyśmy więc mojego syna i zjadłyśmy go. Dnia następnego powiedziałam do niej: „Daj twego syna, żebyśmy go zjadły”, lecz ona ukryła swojego syna.  800px-Kanibalizm.jpg

 

Wezwanie do wojny z niewiernymi

 

Ciekawie wygląda fragment, który zachęca chrześcijan do walki z niewiernymi! Oto on:

 

Luk 19:27  Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach.

 

Tak, to jest z Biblii Tysiąclecia! Jeśli nie wierzycie, tekst po grecku:

 

πλην τους εχθρους μου εκεινους τους μη θελησαντας με βασιλευσαι επ αυτους αγαγετε ωδε και κατασφαξατε εμπροσθεν μου

 

Czyżby katolicy nie różnili się od dżihadystów?

 

Oczywiście chrześcijanie odpowiadając na to wezwanie odpowiedzieliby tak samo, jak prawdziwi muzułamanie na wezwanie dżihadystów.

 

Abu Bakr al-Bagdadi, samozwańczy kalif Państwa Islamskiego postanowił wezwać 26 grudnia  muzułmanów na całym świecie do walki z niewiernymi poprzez Twittera. Muzułamnie odpowadali w ten sposób:

 

 

No ale jednak takie rzeczy znajdują się w świętej księdze, największym bestsellerze świata!

Małżeństwo=kobieta+mężczyzna? Nic bardziej mylnego!

marriagebible.jpg

Cytaty?

Wj 21, 20-21
” 20 Kto by pobił kijem swego niewolnika lub niewolnicę, tak iżby zmarli pod jego ręką, winien być surowo ukarany. 21 A jeśliby pozostali przy życiu jeden czy dwa dni, to nie będzie podlegał karze, gdyż są jego własnością. „

Wj 21, 7-8
” 7 Jeśliby ktoś sprzedał swą córkę w niewolę jako niewolnicę, nie odejdzie ona, jak odchodzą niewolnicy. 8 A jeśliby nie spodobała się panu, który przeznaczył ją dla siebie, niech pozwoli ją wykupić. Ale nie może jej sprzedać obcemu narodowi, gdyż byłoby to oszustwem wobec niej. ”

Rdz 16, 7-9
” 7 Anioł Pański znalazł Hagar na pustyni u źródła przy drodze wiodącej do Szur 8 i zapytał: Hagar, niewolnico Saraj, skąd przyszłaś i dokąd idziesz? A ona odpowiedziała: Uciekłam od mojej pani, Saraj. 9 Wtedy Anioł Pański rzekł do niej: Wróć do twej pani i pokornie poddaj się pod jej władzę. ”

Ef 5, 22-24
” 22 Żony niechaj będą poddane swym mężom, jak Panu, 23 bo mąż jest głową żony, jak i Chrystus – Głową Kościoła: On – Zbawca Ciała. 24 Lecz jak Kościół poddany jest Chrystusowi, tak i żony mężom – we wszystkim. ”

1 Kor 11, 8-10
” 8 To nie mężczyzna powstał z kobiety, lecz kobieta z mężczyzny. 9 Podobnie też mężczyzna nie został stworzony dla kobiety, lecz kobieta dla mężczyzny. 10 Oto dlaczego kobieta winna mieć na głowie znak poddania, ze względu na aniołów. ”

Rdz 3, 16
” 16 Do niewiasty [Bóg] powiedział: Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą. „

Zagłady w Biblii

 

Na blogu Utilitymon znalazłem świetne TOP10 największych masakr Pana Boga. Pozwolę sobie zacytować:

 

Bóg odpowiada za śmierć jakichś 25 milionów ludzi

 

Oczywiście jest to przybliżona ilość zabitych ludzi, jest wiele miejsc, gdzie przy każdej zbrodni akcie miłosierdzia podano konkretną liczbę ofiar – chwalono się? – wg tych konkretnych źródeł, ofiar było 2 821 364. Jednak to nie wszystkie ofiary – ich było wiele więcej, lecz ich dokładna liczba musi być szacowana. Na przykład w ten sposób:

 

[…] w przypadku siódmej plagi egipskiej [Wells – człowiek, który policzył ofiary] liczy 300 tys. zakładając, że na polach przebywało wówczas 10% całej populacji Egiptu, która wynosiła wówczas ok. 3 milionów –  dane na podstawie pracyMcEvedy’ego i Jonesa.

 

 

Jakie były te konkretne ofiary? Natrafiłem na tę tabelkę na jednej z rozrywkowych stron.

 

027cbb31ef76d62dcd12441cf170eb16

 

Tomasz Herok podaje swój subiektywny ranking najlepszych biblijnych masakr dokonanych bezpośrednio przez Pana Boga. Oprócz Potopu, który zakończył się zesłaniem tęczy symbolu homosiów!!!!1111 na znak pokoju i pojednania są takie cudne wydarzenia jak:

 

Bóg zsyła jadowite węże, żeby zabiły Izraelitów za narzekanie, że nie mają co jeść (Lb 21, 6).

 

Bóg morduje 14700 ludzi za narzekanie, że dużo ich morduje (Lb 17, 6-15).

 

Bóg morduje część mieszkańców Ekronu, a na pozostałą część zsyła hemoroidy. (1 Sm 5, 9-12).

 

Bóg zsyła lwy, żeby rozszarpały mieszkańców Samarii za to, że nie wiedzą, w jaki sposób go czcić (2 Krl 17, 25-26).

 

Bóg zsyła niedźwiedzie, żeby rozszarpały 42 dzieci za to, że śmiały się z łysiny proroka Elizeusza (2 Krl 2, 23-24).

 

 

Żeby być uczciwym, w historii wydarzały się większe ludobójstwa, na przykład wyniszczenie połowy populacji (około sześćdziesiąt milionów Chinczyków) w trakcie mongolskich podbojów w XIII wieku. Jak podaje Wojciech Tomaszewski:

 

Podbój Chin przez Mongołów to koszmar jakich mało w historii. Według spisów ludności, ze 120 milionów ludzi zamieszkujących Chiny przed podbojem, po jego zakończeniu pozostała zaledwie połowa. Liczba ofiar jest zatem porównywalna ze stratami, jakie poniosła cała ludzkość w czasie II wojny światowej, ocenianymi na 55–72 milionów ludzi. Mieszkańcy Chiny ginęli podczas masowych rzezi, bitew i ucieczek ludności, a także od głodu, chorób czy w czasie powodzi wywołanych brakiem konserwacji wałów przeciwpowodziowych.

 

Ale czy Mongołowie czytali i studiowali Biblię?

 

Zostawiam Was z tym pytaniem.

 


 

Jeśli dowiedziałeś/dowiedziałaś się czegoś nowego i chciałbyś/chciałabyś się odwdzięczyć autorowi, wystarczy, że udostępnisz tę notkę komuś, kogo ona zainteresuje. Dziękuję! 🙂
Zdjęcie tytułowe: „Torah2” autorstwa Plate X. The S.S. Teacher's Edition: The Holy Bible. New York: Henry Frowde, Publisher to the University of Oxford, 1896.. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Torah2.jpg#/media/File:Torah2.jpg
Zdjęcia użyte w tekście: „Stadtroda Sandstein” autorstwa I, ArtMechanic. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stadtroda_Sandstein.jpg#/media/File:Stadtroda_Sandstein.jpg
"Sword - SVG Vector art" by Mayooresan - Own work. Licensed under CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Sword_-_SVG_Vector_art.svg#/media/File:Sword_-_SVG_Vector_art.svg
„Tuke, Henry Scott (1858–1929), "The Bathers"” autorstwa Henry Scott Tuke - nieznany. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tuke,_Henry_Scott_(1858%E2%80%931929),_%22The_Bathers%22.jpg#/media/File:Tuke,_Henry_Scott_(1858%E2%80%931929),_%22The_Bathers%22.jpg
„Woman Montage (1)” autorstwa This montage: Bleff (dyskusja · edycje)Derived works: See the image description of each file for details - Praca własna; Self-made from:File:BlackSheba-Text.jpgFile:Bouguereau venus detail.jpgFile:Ingres coronation charles vii.jpgFile:Evita color.jpgFile:Marie Curie (Nobel-Chem).pngFile:Indira2.jpgFile:Wien NHM Venus von Willendorf.jpgFile:Wangari Maathai in Nairobi.jpgFile:MotherTeresa 090.jpgFile:Grace Hopper.jpgFile:Maiko in Gion.jpgFile:TibetanFarmerLady.jpgFile:Marilyn Monroe in Some Like it Hot trailer cropped.jpgFile:Oprah closeup.jpgFile:Aung San Suu Kyi (December 2011).jpgFile:Josephine Baker 1950.jpgFile:Ägyptischer Maler um 1360 v. Chr. 001.jpgFile:Laverne Cox by Sachyn Mital.jpgFile:Elizabeth I. Procession portrait (detail).jpgFile:Quechuawomanandchild.jpg. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Woman_Montage_(1).jpg#/media/File:Woman_Montage_(1).jpg
„SalemWitchcraftTrial” autorstwa William A. Crafts - Vol. I Boston: Samuel Walker & Company. Licencja Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:SalemWitchcraftTrial.jpg#/media/File:SalemWitchcraftTrial.jpg
"NCI steamed shrimp". Licencja: Domena publiczna na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:NCI_steamed_shrimp.jpg#/media/File:NCI_steamed_shrimp.jpg
„Kanibalizm” autorstwa Zywul - Praca własna. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kanibalizm.jpg#/media/File:Kanibalizm.jpg

 

 

 

Reklamy

2 myśli w temacie “Religia? Brak poszanowania dla życia ludzkiego

 1. Różnica między książką do rachunku różniczkowego czytaną przez laika a Biblią czytaną przez laika jest taka, że w pierwszym przypadku laik wie, że nie rozumie tego, co czyta, a w drugim przypadku laikowi wydaje się, że rozumie co czyta. W obu przypadkach rzeczywiste zrozumienie wymaga przeczytania całości, poznania języka jakiego używa dana książką, sporej ilość przemyśleń, rozgryzienia fragmentów, których się nie rozumie, ciągłego wertowania przód-tył w poszukiwaniu nawiązań/wcześniejszych definicji, odniesienia się być może do innych książek przedstawiających niektóre tematy dokładniej a przede wszystkim dużo dobrej woli. W przeciwnym razie wychodzi to, co tutaj autor popełnił.

  Polubienie

  1. Rozumiem, aczkolwiek wpis w założeniu miał być nieco kontrowersyjną próbą odpowiedzi na zarzuty stawiane Koranowi (jak widzimy w Biblii też są „cytaty”) i próbą pokazania, jak mało przeciętny wierzący wie o świętej Księdze.
   Zdaję sobie sprawę, że aby być księdzem, czy mieć jakiekolwiek pojęcie na te tematy, trzeba lat nauki i wiedzy. M. in. po to są seminaria.
   Ja jednak nie miałem tu zamiaru interpretować Biblii. Od tego są inne, katolickie portale.
   Pozdrawiam.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s