Czy można się uczyć angielskiego w sieci? Jak?!

W tym wpisie przedstawię kilka stron w internecie, z których korzystam i z których jestem zadowolony. Jak się więc uczyć inglisza?

Rozszerzenie do Chrome

W sieci znajduje się wiele ciekawych tekstów w języku angielskim. Jednakże często okazuje się, że nasz poziom języka nie jest wystarczający do jego zrozumienia, lub – częściej – nie znamy znaczenia pojedynczych słówek. Wtedy z  pomocą przychodzi nam rozszerzenie, dzięki któremu po zaznaczeniu słowa (lub całych wyrażeń) możemy sprawdzić jakie jest jego tłumaczenie.

Testowałem wiele takich rozszerzeń i dla mnie najlepszy okazał się ImTranslator.

Po kliknięciu dwa razy na słowo, pojawia się przy nim mały, przezroczysty dymek, na który możemy kliknąć, a wtedy zaznaczenie automatycznie zostaje przetłumaczone w małym okienku (strona nadal zostaje otwarta).

Co ciekawe możemy wybrać i porównać tłumaczenia zarówno z Google Translate jak i translatora Microsoftu.

Do pobrania w Chrome stąd.

Duolingo

Duolingo jest chyba najpopularniejszą stroną do nauki języków w internecie. ta popularność mnie nie dziwi, bowiem chyba jako jedyne jest w całości bezpłatne. (Tak, testowałem parę innych, podobnych serwisów i żaden nie przypadł mi do gustu, choćby i z powodu płatności).

Co ciekawe badanie przeprowadzone przez Roumena Vesselinova, PhD i Johna Grego, PhD wykazało, że:

średnio 34 godziny nauki z Duolingo stanowią ekwiwalent pełnego semestru nauki języka na uniwersytecie.

Uczestnicy wzięli udział w uniwersyteckim teście poziomującym z języka hiszpańskiego na początku i na końcu nauki. Zwiększenie poziomu znajomości języka zmierzono jako różnicę pomiędzy wynikami testu początkowego i końcowego.

Badanie wykazało, że osoba nieznająca hiszpańskiego potrzebowałaby od 26 do 49 godzin (średnio 34 godzin), by przyswoić materiał z pierwszego uniwersyteckiego semestru nauki języka hiszpańskiego.

Ponieważ jeden semestr kursu uniwersyteckiego obejmuje zwykle więcej niż 34 godziny, badanie to sugeruje, że nauka z Duolingo jest bardziej efektywna niż przeciętny kurs uniwersytecki.

Źródło: https://www.duolingo.com/effectiveness-study

Duolingo jest darmowe i posiada m. in. funkcję zliczania dni ćwiczenia z rzędu. To nie pozwala przerwać nauki, gdyż widząc ile już mamy dni nauki (ja mam 42 😀 ) nie chcemy ich stracić.

W Duolingo możemy się uczyć języka angielskiego po polsku, lub języka polskiego po angielsku. Albo jeśli już jakoś znamy języka angielski (lub chcemy go poćwiczyć w praktyce) możemy się uczyć hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, holenderskiego, włoskiego, portugalskiego, duńskiego, irlandzkiego, szwedzkiego, tureckiego, norweskiego, ukraińskiego, rosyjskiego, polskiego, esperanto, walijskiego, czeskiego, węgierskiego, wietnamskiego, hebrajskiego, hindi, greckiego, rumuńskiego, suahili, klingońskiego i indonezyjskiego (niektóre z nich dopiero są tworzone). Ta liczba ciągle ulega zmianie (na korzyść). Przekonałem? 🙂

BBC Learning English

Na tej stronie też można uczyć się angielskiego. Są to kursy przygotowane przez BBC. Możemy uczyć się poprzez wybranie poziomu kursu lub poprzez wybranie konkretnego materiału (News Report, 6 Minute, Drama).

W kursach w każdym Unicie jest kilka Session, w każdej Session jest materiał (np. film lub podcast, możliwe jest zobaczenie transkryptu), potem jest quiz i słownictwo do niego. Całość zaprezentowana w języku angielskim sprawia, że uczymy się go jeszcze szybciej.

engVid

To świetna strona, którą odkryłem całkiem niedawno. Całość polega na wykładach po angielsku. Ale po kolei.

Po wejściu na tę stronę widzimy najnowszy film, po przejechaniu niżej są najnowsze filmiki, niżej filmy podzielone na poziomy językowe (poziomy trudności), jeszcze niżej na tematy np. mówienie, wymowa, slang, słownictwo, pisanie, itd.). Na samym dole filmiki są podzielone na nauczycieli (wykładowców). Ale wróćmy do góry – mamy kilka kategorii – All English Lessons : naszym oczom ukazuje się liczba aktualnie dostępnych lekcji (po lewej) – u mnie teraz jest 942 lekcje. Po lewej możemy wybrać nasz poziom języka (mój to zdecydowanie 2- pośredni), następnie temat i – co jest najlepsze – nauczyciela/wykładowcę. Osobiście po obejrzeniu kilku filmików mam wrażenie, że u Jamesa speaking nie jest najlepszy – bardzo słabo go rozumiem w porównaniu do innych tutorów, Emma jest lepsza od Jade. Pomimo, że Emma jakoś mam wrażenie trochę nie wie o czym mówić, wypada lepiej od Jade. Jak pisałem, jestem zaledwie po kilku lekcjach i oglądałem tylko tych trzech wykładowców (Emma póki co zwycięża 😉 ).

Po obejrzeniu wykładu z ronnie stwierdzam – nie da się jej nie lubić 😀

W tej stronie najlepsze jest właśnie to, że możemy wybrać swojego wykładowcę. A wszystko dostępne na YouTube – chyba najlepszym playerze w siecie.

Po kliknięciu na wybraną lekcję widzimy film, niżej jest quiz do jego treści i komentarze.

Na górnej belce jest też wyraz Resources, czyli Źródła. W takich źródłach możemy podejrzeć coś w rodzaju notatek wykładowcy oraz zrobić quiz sprawdzający wiedzę w nich zawartą.

Wszystko całkowicie za darmo, możemy przesłać darowiznę albo dla konkretnego wykładowcy, albo dla wszystkich razem+na stronę. Świetna idea, zostanę na tej stronie na dłużej!

Ba Ba Dum

Strona, która została przygotowana przez Polaków (!). Możemy na niej ćwiczyć słownictwo wielu języków – Amerykański, Brytyjski, Chiński, Czeski, Francuski, Grecki, Hiszpański, Japoński, Litewski, Niemiecki, Polski, Portugalski, Rosyjski, Rumuński, Szwedzki, Węgierski, Włoski. A wszystko z poprawną wymową (można sprawdzić lektorów na stronie).

Na stronie w górnym lewym rogu możemy wybrać rodzaj gry a w prawym dolnym język.

Gra uzależnia, sprawdziłem to na mojej rodzinie 😀

Diki

Na tej stronie są podcasty, a na tej bardzo fajny słownik.  Możemy sprawdzić wymowę słówek.

Ello

Ta strona zawiera rozmowy ludzi z różnych krajów świata.

Na stronie głównej po prawej stronie na górze możemy wybrać swoją kategorię – podstawowy, średniozaawansowany lub zaawansowany. Po kliknięciu ukazują nam się różne rozmowy między różnymi ludźmi na różne tematy. Po wybraniu konkretnego możemy odtworzyć rozmowę i zobaczyć jej transkrypt, zaznaczone na niebiesko słówka występują w zakładce Vocabulary (Słownictwo) – zakładki znajdują się tuż pod przyciskami sterującymi audio.

Ororo.tv

Jest to serwis z filmami i programami, które możemy za darmo oglądać (choć prawdopodobnie niezbyt legalnie – w sensie dla właścicieli strony, my zgodnie z polskim prawem legalnie możemy filmy pobierać dla siebie) i włączyć sobie (w playerze w prawym dolnym rogu) napisy z danego języka (także angielskiego, poza tym rosyjskiego, szwedzkiego, hiszpańskiego i włoskiego).

Otoczenie się językiem z pewnością zaprocentuje – czytanie, słuchanie i (nierzadko) patrzenie w obcym języku sprawia, że szybciej się nauczymy.

LyricsTraining

Ta oferta z pewnością przypadnie melomanom 🙂 Na górnej belce możemy wybrać język, którego chcemy się nauczyć. Następnie szukamy kochanych przez nas piosenek. Po wybraniu jednej z nich wybieramy nasz poziom znajomości języka i naciskamy play. Wtedy nasza muzyka rozpoczyna się, na dole pojawiają się napisy i możemy śpiewać.

Chwila, nie do końca! Napisy są wybrakowane, mają luki! O to chodzi – trzeba się wsłuchać w muzykę i wpisywać do nich tekst śpiewany przez wykonawcę. Na szczęście odtwarzanie zatrzymuje się do czasu aż nie wpiszemy słów. Jeśli jakiegoś nie umiemy uzupełnić, klikamy w strzałkę po prawej. na górze mamy aktualne statystyki.

Napiszcie z jakich Wy korzystacie stron do nauki języka! I jak się go uczycie.

A ja idę się uczyć 😉


Jeśli chcesz się odwdzięczyć za ten tekst, wystarczy, że prześlesz do niego linka komuś, kto wciąż szuka swojej metody nauki. Może jemu/jej pomożesz?

Jeśli chciałbyś przeczytać inny mój tekst o tematyce okołointernetowej – oto propozycje dla Ciebie:

  1. Rozmawiałem z botami na Facebooku.
  2. Rozmowy nasze codzienne, czyli o emoji i czacie

  3. Ten post zawiera koty! Trzy naukowe ciekawostki o Królach Internetu

  4. YouTube i słynne 301 (+co nieco o Captcha)

  5. Dlaczego YouTube > Facebook?

  6. Logo Google

  7. Trzy ciekawe okołonaukowe strony

  8. Co oznacza znak zapytania w tytule???

  9. Skróty klawiszowe na YouTube

Zajrzyj też koniecznie do sekcji Najlepsze teksty! Nowy tekst już za tydzień!

Reklamy

2 myśli w temacie “Czy można się uczyć angielskiego w sieci? Jak?!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s