Cyrkowcy i tortury zwierząt

Notka o cyrkach i torturach niepolecana osobom o słabych nerwach (zdjęcia!).

Cyrki mają zakazy wjazdu do kolejnych polskich miast. Zaczęło się w Słupsku, taki zakaz jest również w Kołobrzegu, Śremie, Wrocławiu, Łodzi, Opolu, Gorzowie Wielkopolskim, … Mieszkańcy kolejnych miast opowiadają się za wprowadzeniem takiego zakazu w ich lokalnych ojczyznach, choć są oczywiście i przeciwnicy takich prawnych restrykcji.

Dlaczego o tym piszę? Otóż przeczytałem niedawno ten wpis, który między innymi mówi o – nie boję się użyć tu takiego słowa – bestialskich metodach naturalnej tresury zwierząt.

Małe słonie przez 20 godzin dziennie trzymane są w jednej tylko pozycji – ma je to przyzwyczaić do spokojnego stania w miejscu, w ciągu dnia lub gdy cyrk podróżuje.

4

[…]

Poniżej przedstawiony jest trening jakiemu poddaje się je kilka razy dziennie. Za pomocą lin, prętów zakończonych hakami (tzw” bullhook„) które wbijane są we wrażliwe miejsca, oraz małych paralizatorów (tzw „hotshot„) słoń jest łamany tak, żeby robił tylko i wyłacznie to, czego oczekują trenerzy.

6

Źródło: http://animalus.blog.pl/2016/01/14/tresura-w-cyrkach/

 

Szokujące. Jak najbardziej jestem za wprowadzeniem zakazu wykorzystywania zwierząt. I nie jest to tylko efekt obejrzenia kilku wstrząsających zdjęć.

Zresztą – w wielu krajach na ich całym terenie prawnie wprowadzono taki zakaz.

Wielka Brytania, Austria, Belgia, Słowenia, Węgry, Chorwacja, Holandia, Izrael, Panama, Peru, Paragwaj, Singapur, Ekwador, Kostaryka to kraje, w których obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Bośni i Hercegowina, Chinach, Brazylii oraz na Malcie i Cyprze zakaz obejmuje wszystkie, nie tylko dzikie, zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Meksyku, Czechach, Finlandii, Nowej Zelandii, Indiach i na Taiwanie wprowadzono częściowe ograniczenia.

Źródło: https://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/alternatywy/

A Ty? Co sądzisz o tej sprawie?


 

Zdjęcie tytułowe: By Hans-Petter Fjeld - Praca własna, CC BY-SA 2.5, $3
Reklamy

Jedna myśl w temacie “Cyrkowcy i tortury zwierząt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s