Jak wygląda tunel czasoprzestrzenny?

Co to jest tunel czasoprzestrzenny?

Jeżeli tego nie wiesz (w co wątpię), to spieszę z wyjaśnieniem!

Otóż tunele czasoprzestrzenne łączą dwa różne zdarzenia we wszechświecie (albo w dwóch różnych). Wchodząc do takowego teoretycznie moglibyśmy przejść tam, gdzie nie byłoby to możliwe tradycyjnym sposobem (biorąc pod uwagę ograniczenia prędkości, czy nawet nasz poziom technologiczny). Jak na razie niestety nie znamy żadnego takiego tunelu, jednak niektórzy sugerują, że czarne dziury są przejściem do innych wszechświatów. Brzmi to strasznie mistycznie, ale jest poważnym naukowym zagadnieniem i jest przykładem właśnie takiego tunelu czasoprzestrzennego (o ile czarne dziury są takimi). Bądź co bądź człowiek nie przeżyłby podróży wgłąb czarnej dziury, więc…

Podróże w czasie

Możliwe do przeżycia przez człowieka wormhole byłyby ucieleśnieniem wizji podróży w czasie. Podróże w czasie są terminem oklepanym przez popkulturę, dość jednak wspomnieć, że niekoniecznie muszą być wykonalne, gdyż wiążą się z paradoksem dziadka i paradoksem bliźniąt (którego to ostatniego popularne rozumienie różni się od tego pierwotnego, zamierzonego). Mogą być też niemożliwe w związku z teorią chaosu (efekt motyla).

Jednakże podróże w czasie są możliwe i wcale nie trzeba do tego tunelów czasoprzestrzennych. W wyniku dylatacji czasu osoby żyjące na wyższych wysokościach (lub będące na orbitach okołoziemskich) niejako zyskują kilka chwil (baaaardzo krótkich) od innych swoich przyjaciół w gatunku.

 

Jak wygląda tunel czasoprzestrezny?

Całkiem możliwe, że wygląda… tak!:

Wurmloch.jpg

Coś więcej o Wormhole widocznym na zdjęciu?

Łączy on instytut fizyki Uniwersytetu w Tybindze z wydmami w pobliżu Boulogne-sur-Mer w północnej Francji. Obraz został obliczony na podstawie metryki czasoprzestrzennej Morris-Thorna.

Przejście przez ten teoretyczny tunel odbywa się mgnieniu oka, choć rzeczywista odległość między tymi miejscami wynosi 775 kilometrów (7,5 godziny samochodem).

Niestety i ta wizualizacja ma swoje ograniczenia – nie pokazano tutaj efektów grawitacyjnych na długości fali światła. Gdyby je pokazano odpowiednie części obrazu miałyby swoje kolory (czerwony i fioletowy).

A z tej strony możesz pobrać film z całą wizualizacją. Trzeba przyznać, że przejście przez tunel, mam wrażenie, odbywa się bezproblemowo. To znaczy zamiast jakiegoś wessania kamery do bąbla po przejściu przez moment nie zauważamy nawet, że coś się zmieniło.

Jeśli interesuje cię temat wizualizacji takich obiektów, zajrzyj na kanał tego człowieka.


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, sprawdź też:

  1. Winda kosmiczna.
  2. Nie mieszkamy na ziemniaku!

 

Jeśli spodobał ci się ten tekst, udostępnij go maniakom nauki! Dziękuję 🙂

I na koniec niezwykły Wormhole 😉

Źródło rewelacji (i wizualizacji): http://www.spacetimetravel.org/wurmlochflug/wurmlochflug.html
Zdjęcie tytułowe: Pixabay
Gify: Giphy.com

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s