Ocieplenie klimatu będzie dla nas korzystne. A potem przyjdą uchodźcy.

Kiedy w końcu nastąpi ocieplenie klimatu, będzie nam lepiej – za oknem będzie cieplej, rachunki za ogrzewanie się obniżą, skrótem: będzie dla nas korzystnie. No i wakacje nad Bałtykiem, gdzie jest tak samo ciepło jak nad Adriatykiem? Marzenie!

A i dla gospodarki będzie lepiej – no przecież więcej warzyw, czy owoców będzie można uprawiać, już nie tylko na Południu. I wino. Wino jest smaczne!

Dlaczego jest to mylne myślenie? Odpowiedź w tekście.

Garść statystyk:

Gospodarki mają się najlepiej w okolicach 13ºC (wiadomo, że bardzo wysokie jak i niskie temperatury nie wpływają w pewnym sensie dobrze na PKB).

Ta grafika z kolei ukazuje dla jakich krajów globalne ocieplenie będzie korzystne, a dla jakich niekorzystne:

Biorąc pod uwagę cały świat (a raczej gospodarkę całego świata) ocieplenie będzie niekorzystne. Średni spadek PKB jest szacowany na ¼ do 2100 roku (przy założeniu, że biznes się przez ten czas nie zmieni). Jak pokazują poniższe wykresy – global warming będzie korzystne tylko… dla nas. To znaczy dla Europy. Reszta świata idzie w dół.

Na Północy zrobi się cieplej, co zwiększy możliwości inwestycyjne, obniży wydatki na ogrzewanie oraz podniesie wydajność pracowników, na przykład w Kanadzie czy w Skandynawii. Za to w tropikach będzie już tak gorąco, że nie da się pracować. Efekt? Zwiększą się nierówności między bogatą Północą a biednym Południem. Konsekwencje ocieplenia klimatu dotkną bowiem najmocniej najuboższych:

Źródło: Nauka o klimacie

To oznacza, że jeśli mieszkasz w kraju zaznaczonym na czerwono i jesteś ubogi, to musisz zacząć myśleć nad przeprowadzką do niebieskiego kraju, no chyba, że masz jakieś nieludzkie zapędy i wolisz umrzeć. No ale jesteś człowiekiem, prawda?

Gospodarka

Ekonomista sir Nikolas Stern uważa, że wskutek globalnego ocieplenia światowa gospodarka załamie się o 20% (o ile nikt z tym nic nie zrobi).Według niego powinniśmy przeznaczyć 1% PKB na ochronę środowiska po to, by ustrzec się przed stratą tych 20%. To ciekawe, gdyż pokazuje, że koszty zapobiegania są wielokrotnie niższe niż ewentualnego leczenia. Nie bez przypadku mówimy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Co jeszcze?

Dodaj do załamania gospodarek dalszy wzrost liczby ludności. Fakt, że sama Afryka jest większa od Rosji, Kanady i Grenlandii (pod względem, oczywiście, powierzchni), które są niebieskie. Dodajmy do tego wzrost poziomu wód (koniec z wakacji nad ciepłym Bałtykiem) braki wody, huragany, tajfuny, itd.

Świat dzięki wodzie:

6m_Sea_Level_Rise.jpg

Jeszcze w tym stuleciu tak ma wyglądać nowa mapa świata. (Tak, Trójmiasta nie będzie).

W swoim  raporcie IPCC ostrzega, że w wielu miejscach nie będzie można żyć ze względu na częste upały i susze niszczące rolnictwo, wzrost narażenia na przegrzanie, rozprzestrzenianie się chorób tropikalnych czy wyższy poziom mórz.

Wojna w Syrii dzięki suszy?

Uniwersytet Kalifornijski udowodnił, że wojna w Syrii niejako została spowodowana przez suszę na Bliskim Wschodzie.

Przez długotrwałą i potężną suszę rolnictwo w tym kraju niemal upadło. Żyzne przez wieki tereny zaczęły wysychać i być coraz mniej wydajne, bo emisja gazów cieplarnianych doprowadziła do znacznego zmniejszenia opadów deszczu oraz spadku poziomu wód gruntowych. To z kolei spowodowało ucieczkę za pracą i chlebem setek tysięcy ludzi ze wsi do miast. A właściwie ubogich przedmieść, gdzie i tak o zatrudnienie było niezwykle trudno, bo wcześniej pojawiło się tam około miliona uchodźców z Iraku.

W takiej sytuacji nietrudno o napięcia społeczne i konflikty. Fala antyrządowych protestów z czasem przerodziła się w wojnę domową, w której zginęło dotąd ponad 270 tys. ludzi. Wojna zniszczyła wiele miast. Nic więc dziwnego, że setki tysięcy osób postanowiły porzucić dotychczasowe, pełne strachu przed spadającymi bombami życie i postawić wszystko na jedną kartę, uciekając do Europy. To fala uchodźców, z którą dziś zmaga się Stary Kontynent.

Źródło: http://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/fala-uchodzcow-to-dopiero-poczatek-czekaja-nas-wojny-klimatyczne,34,795

Długotrwałe susze, czy ogólnie zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do eskalacji – do walk o materiały, surowce i podstawowe ludzkie potrzeby.

Na globalnym ociepleniu ucierpi Europa. Niekoniecznie Kanada, czy USA, czy nawet Rosja, ale Europa. A obecny kryzys uchodźczy, który tak nas kłopocze, za parę lat będzie wspominany jako coś łagodnego.

Życie na planecie o ograniczonych zasobach przy gospodarce wymagającej ciągłego wzrostu – to nie jest dobre rozwiązanie. Dlatego też musimy wymyślić inne – lepsze.


Zdjęcie tytułowe: By Wagner Christian – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=958801

Tekst i tezy postawione w artykule oparte są na tej pracy: https://dl.dropboxusercontent.com/u/3011470/Publications/nature15725_withSI.pdf

Global non-linear effect of temperature on economic production Marshall Burke, Solomon M. Hsiang & Edward Miguel

http://www.nature.com/nature/journal/v527/n7577/full/nature15725.html

Wszystkie grafiki pochodzą z tej pracy, natomiast przetłumaczone zostały przez Naukę o klimacie.

Podczas pracy nad tym tekstem mocno przydatny okazał się ten artykuł: http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/czy-ocieplenie-klimatu-moze-byc-dla-nas-korzystne-153

Zdjęcie poziomu wód: By NASA – https://www.flickr.com/photos/11304375@N07/6863515730/ additional source http://www.livescience.com/19212-sea-level-rise-ancient-future.html en:Live Science, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40213299


Jeśli ten tekst ci się spodobał, rozważ zapisanie się do newslettera (możesz to zrobić poniżej) i kliknięcie przycisku Like. Jeśli masz jakieś uwagi, komentarze – napisz koniecznie!

Może ci się również spodobać mój inny tekst o klimacie.

Miłego dnia! 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s