Nie mieszkamy na ziemniaku!

Jakiś czas temu w internecie zawrzało – bowiem to światło dzienne ujrzał ten oto gif, rzekomo ukazujący Ziemię taką, jaka jest. Nie taką, jaką znaliśmy z podręczników, nie taką, jakiej wizję próbowali nam wcisnąć naukowcy, lecz ziemniaczaną! Ziemniak naszym domem, krzyczano.

Jak było naprawdę? Czy gif jest prawdziwy? Co przedstawia?

Zapraszam! 🙂

Gif

giphy.gif

Każdy widzi tutaj coś innego – jedni pomyłkę, bo przecież na skali są metry, a to nie o nie powinno tu chodzić. Inni Ziemię bez oceanów. Przecież oceany są bezkresne, głębokie i mają więcej tajemnic niż znane nam lądy.Jeszcze inni nauczeni i doświadczeni Internauci po prostu pseudonaukową bzdurę, fałsz.

Skąd różnice w grawitacji?

Wielu ludzi myśli, że grawitacja jest jednorodna. Jednak tak nie jest. Wynika to z kombinacji przeróżnych czynników, takich jak nierówny rozkład masy w oceanach, kontynentach i wnętrzu naszej planety, jak i zmiennych związanych z klimatem, takich jak bilans wodny kontynentów i topnienie lodowców lub ich przyrost.

Poza ukształtowaniem powierzchni, na grawitację duże znaczenie ma również struktura podłoża, a więc jej gęstość i rodzaj skał. Dlatego też Tybet, najwyższa wyżyna na świecie jest tu niżej od Europy, czy innych części świata.

To właśnie w tym gifie zostały ujęte różnice w przyciąganiu ziemskim. Jednak czy są one aż tak wielkie? Nie! Po prostu wizualizacja została mocno podrasowana, jej skala została powiększona, aby można było wszystkie najmniejsze różnice zobaczyć.

Postdam Gravity Photo – historia powstania wizualizacji

Aby zrozumieć różne zjawiska wysyłamy na orbitę satelity. Tak też było i tym razem. NASA blisko 10 lat temu wysłała dwa satelity GRACE i CHAMP. Były wyposażone w systemy do mierzenia siły grawitacji i zmapowały cały nasz glob. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, w jakich miejscach występuje jaka siła grawitacji. Po około 800 milionach pomiarów ich zapisy złożono w całość. Powstał z tego tak zwany Postdam Gravity Photo. Wykonany w 2005 roku.geoid2005_champgrace_960.jpg

Potem wysłano kolejną satelitę, GOCE. Zrobiono to w 2011 roku. Satelita ta miała podobną funkcję do dwóch poprzednich.Opracowany przez GOCE model, poza zaspokojeniem ciekawości naukowców, miał usprawnić opisy cyrkulacji wód oceanicznych oraz tektoniki kier. Z wszystkich tych danych Aleš Bezděk stworzył wizualizację.

Aleš Bezděk – twórca wizualizacji

Aleš Bezděk jest badaczem z Astronomical Institute at the Academy of Sciences of the Czech Republic, który zrobił model 3D aby pokazać jak można lepiej wizualizować dane. Oprócz Ziemi stworzył on też GIFy 3D innych planet, takich jak Mars i Księżyca oraz wizualizacje w formie obrazków w wysokiej jakości. Wszystko oczywiście do pobrania z jego strony, do której link w źródłach.

1423694478355855.gif

Skoro już znamy winnego, dowiedzmy się, jak skorzystać z dobrodziejstw naukowców.

Jak czytać wizualizację/gifa?

Czytanie jest proste: obszary czerwone mają nieco silniejszą grawitację niż te zaznaczone na niebiesko.Wgłębienia i wzgórza na Ziemi bardzo dobrze korelują z obecnością rowów oceanicznych i łańcuchów górskich.

Pojawia się jednak kilka anomalii np. bardzo niska grawitacja w Indiach, o której wspomniałem na początku tekstu. Taka mapa pozwoli przyjrzeć się anomaliom grawitacyjnym w celu ich wyjaśnienia. Ponieważ różnice w grawitacji są minimalne, zostały one specjalnie wyolbrzymione (15.000 razy), tak aby dało się je zobaczyć na własne oczy.

Skąd metry w skali?

Chodzi tu po prostu o to, że w metrach podaje się odległość od średniego pola grawitacyjnego Ziemi.Wiemy, że w niektórych miejscach jest więcej materii/masy Ziemi, która ma wpływ na grawitację. Im więcej masy, tym silniejsza grawitacja. Dlatego też wystarczy tam unieść się wyżej (lub też niżej), żeby grawitacja na nas działająca była ta sama, co średnia dla całej Ziemi. Różnice w wysokości nie byłyby wielkie w porównaniu z Ziemią – zaledwie kilkadziesiąt metrów. Stąd też potrzeba wyolbrzymienia skali 15.000 razy.

Dla nadobowiązkowych – zainteresować się miligalami 😉

Ziemia bez wody – wizualizacja:

A jeśli myślałeś, że ten gif przedstawia Ziemię bez wody, tu jest coś dla Ciebie:waterlessearth_woodshole_960.jpg


Źródła

Źródło geoidy i innych wizualizacji: strona Alesa Bezdeka: http://www.asu.cas.cz/ Warto na nią zajrzeć, wiele innych ciekawych wizualizacji do pobrania.

Inne źródła z których korzystałem, to: http://motherboard.vice.com/read/this-gif-of-a-potato-like-earth-has-confused-the-internet-for-years, http://news.bbc.co.uk/2/hi/sci/tech/8767763.stm, http://ocw.mit.edu/courses/earth-atmospheric-and-planetary-sciences/12-808-introduction-to-observational-physical-oceanography-fall-2004/lecture-notes/course_notes_3b.pdf, http://www.universetoday.com/116801/the-potsdam-gravity-potato-shows-earths-gravity-variations/

Zdjęcie Ziemi bez wody: Jack Cook, Woods Hole Oceanographic Institution , Howard Perlman, USGS.

Zdjęcie The Potsdam Gravity Potato, Image Credit: CHAMP, GRACE, GFZ, NASA, DLR.


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, zapisz się do newslettera lub dodaj blog do czytnika aby otrzymywać nowe teksty jako pierwszy! Zacznij obserwować mnie na Twitterze i kliknij Like pod tekstem 🙂

Może Ci się spodobać mój inny tekst. Na przykład ten o:

  1. Tunelu czasoprzestrzennym.
  2. Windzie kosmicznej.

Dziękuję, ze tu jesteś! Rozejrzyj się po blogu i poleć go znajomym!

Miłego dnia! 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s