Rozmowy nasze codzienne, czyli o emoji i czacie

Chyba każdy z nas korzystał z czatu. WIemy co to są emoji, być może nawet nas denerwują. Czy wiesz jednak wszystko o tym, czego tak często używasz?

Czat

emoji

Wszyscy wiemy, co to jest czat. 🙂 Od wielu lat jest podstawowym środkiem komunikacji. Dzięki niemu wykształciła się praktycznie nowa forma komunikacji, odrębna od języka mówionego (czy wręcz poprawnie pisanego) posiadająca własny styl, czy nawet zasady. Nie jest tu wymagany formalizm, a wypowiedzi są (a raczej powinny być) krótkie.

Jako że komunikując się z innymi mowa werbalna stanowi jedynie ułamek treści przekazywanej do naszego rozmówcy, a podczas czatowania trudno o przekazywanie tej niewerbalnej, pewni mądrzy (do sprawdzenia) ludzie wymyślili coś takiego jak emoji.

Jak się okazuje i one nie są w 100% doskonałe.

Kto wymyślił emotikony?

Znaczek :-) został użyty po raz pierwszy 19 września 1982 o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University, jednak sam pomysł emotikonów złożonych ze znaków przestankowych pojawił się po raz pierwszy 30 marca 1881 w satyrycznym magazynie Puck (na rysunku poniżej):

Emoticons_Puck_1881

Kropka nienawiści

Zanim przejdziemy do samych emoji, słów parę o kropce nienawiści.

W życiu normalnym uczono nas, że stawianie kropki na końcu zdania jest potrzebne i pożądane. W internecie często (na szczęście) ta zasada nie jest łamana, ale na czatach już niekoniecznie. Czy kończycie kropką zdania na czacie?

Kiedy wyślesz wiadomość:

będę o 22. kolacja za pół godziny.

możliwe, że odbiorca będzie żywił do ciebie negatywne uczucia. Z powodu kropki. I nawet nie wykrzyknika, ale zwykłej kropki. Wielu ludziom kojarzy się ona z mówieniem z zaciśniętymi ustami, nieszczerą, bezduszną…

I to nie tylko wydaje się. Uczeni z Uniwersytetu Binghamton przeprowadzili badania, które dowiodły, że osoby zakańczające zdanie kropką, są postrzegane przez odbiorców, jako „mniej serdeczne”.

Przeprowadzono je w ten sposób, że pokazano 126 osobom odpowiedzi na pytanie „Czy chcesz wyskoczyć na piwo”. Jedne zdania były zakończone kropką, inne nie. Jedne odpowiedzi były napisane na kartce, inne będące wydrukiem z komputera. Złe wrażenie pojawiało się tylko przy komunikacji internetowej. Zdania pisane ręcznie i zakończone kropką przyjmowane były dobrze.

Mówi się, że z braku możliwości przekazywania emocji obok emoji, emotikon, czy celowych błędów ortograficznych naśladujących mowę także i kropka stała się sposobem przekazywania intencji autora. Stanowi swoiste odzwierciedlenie powiedzenia koniec i kropka. Używając kropki być może dajemy wyraz chęci zakończenia rozmowy/tematu raz na zawsze.

Podobno w kolejnym, nieopublikowanym jeszcze badaniu badacze odkryli, że użycie wykrzyknika (wcześniej niegrzecznego) w komunikacji internetowej stanowi wyraz szczerości.

Ja osobiście prawie zawsze kończę zdania (niekoniecznie pojedynczy wyraz) kropką. Kiedy otrzymam wiadomość od osoby, która skończyła wiadomość kropką wydaje mi się ona bardziej.. stabilna? Rozważna? Nie wiem, aczkolwiek wspomniana kropka nienawiści ma jednak coś w sobie.

Dlatego też lepiej nie kończyć zdań kropką 😉

CZEMU KRZYCZYSZ?

Na szczęście tego jest już coraz mniej – tak zwane GŁOŚNE ROZMOWY NA FORACH, CZATACH I W KOMENTARZACH BARDZO DENERWOWAŁY ODBIORCĘ. Dlatego też nie jest już w dobrym tonie KRZYCZENIE do osoby czytającej. Nikt przecież nie lubi, gdy się do niego krzyczy – czy to w życiu codziennym, czy w internecie.

Emoji – nie tak uniwersalne?

Miały ułatwić komunikację, ale ją utrudniają.

Wszystkie formy komunikacji – nawet te najbardziej podstawowe jak rozmowa twarzą w twarz – nie są idealne, zawsze niosą ze sobą ryzyko niezrozumienia, lub zrozumienia – tyle, że zupełnie odwrotnego do zamiarów nadawcy.

Nie zmienia to faktu, że emoji stają się powoli drugim językiem, i podobno są tacy, którzy potrafią porozumiewać się ze sobą tylko za ich pomocą – faktycznie, bez pomocy słów.

Badanie

Na Uniwersytecie Minnesoty przeprowadzono małe badanie interpretacji emoji. Link do niego w źródłach. Ponad 300 uczestników oceniało 22 najbardziej antropomorficzne emoji na pięciu różnych platformach (Apple, Google, Microsoft, Samsung, LG) pod względem sentymentu (w skali od -5 do 5) i opisu słownego.

Bo czy wiedzieliście, że te same emotikony mogą wyglądać kompletnie inaczej na innych urządzeniach innych producentów?

Rysunek przedstawiający 10 różnych renderingi platforma do twarzy uśmiechem z uśmiechem oczy emotikonami

A tak wygląda na WordPressie: 🙂

I jeśli dana emotka ma jedno znaczenie, skojarzenie, u kogoś z innym urządzeniem może wywoływać zupełnie inne. A to prowadzi do nieporozumień.

Przykładowo wysłanie emotki 🙂 z Apple do Windows Phone, Samsung, LG, czy Nexusa sprawi, że umiarkowanie negatywna emotikona przekształci się w relatywnie pozywtywną.

Rysunek przedstawiający różne ocen sentyment do różnych renderingów twarzy uśmiechem z uśmiechem oczy emotikony

(Czy tylko mnie przerażają emoji Microsoftu??)

W związku z tym będzie to różnie wglądało dla różnych osób:

emoji

Oglądając te same emoji w ¼ przypadków interpretacje sentymentu są niezgodne ze sobą. Ponad 40% interpretacji tych samych emoji różniło się na tyle, by sprawić problemy w komunikacji, podczas gdy tylko 4,5% było interpretowane niemal identycznie.

screenshot_2016-04-15-20-47-46.png

Różne interpretacje? Przykład: ta emotka od Osoba Apple podnosząc obie ręce w uroczystości emotikonami Apple odczytywana były jako stop klaskać, podczas gdy wersja Osoba Google'a podnosząc obie ręce w uroczystości emotikonami Google jako modlitwaręce.

Duży rozstrzał był też w przypadku jednej emoji. Tu na przykład:

Rysunek przedstawiający rozkład ocen koniunktury dla Apple uśmiechnięta twarz i oczy emotikonami

Mnie osobiście kojarzy się ona niezbyt pozytywnie. Nie wiem, jak Wam?

Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że jeśli wyślesz emoji na inną platformę, odczucia nadawcy i odbiorcy będą się różnić średnio o około 2,04 punktu na skali od -5 do 5 nastrojów. Jednak nawet w obrębie jednej platformy, średnia różnica wynosi aż 1,88 punktów!

 

W ramach przerwy na odpoczynek polecam obejrzeć fragment The Ellen’s Show traktujący  o różnicach w odczytywaniu emoji 🙂 Film z napisami angielskimi.

Nowe emoji

Ostatnimi czasy dodaje się bardzo dużo nowych emoji. Czasem zbędnych. Bardzo zbędnych…

Screen Shot 2015-10-21 at 11.09.34 PMLewitujący mężczyzna w garniturze.

Screen Shot 2015-10-21 at 10.48.29 PMAlembik

Screen Shot 2015-10-21 at 11.00.27 PMDziura.  To w sumie może być dla niektórych przydatna emoji 😉

Screen Shot 2015-10-22 at 9.23.40 AMSatelita.

Trzeba sobie uświadomić, że to nie są obrazki. To są emoji. Do porozumiewania się z ludźmi.

 

Odcinek The Ellen’s Show na temat dziwnych i niepotrzebnych emoji:

Czy naprawdę potrzebujemy aż tylu emoji skrzynki pocztowej i ryb tropikalnych? Ja nie 😉

Nie tylko z ludźmi

Emoji służą do komunikacji. Nie tylko z ludźmi. Ale też na przykład z Siri, czy podczas wyszukiwania czegoś w Google Photos – wpisujesz tam emotkę drzewa, i otrzymujesz zdjęcia z drzewami. Nie musisz już wpisywać trees albo drzewa. Choć jeśli o mnie chodzi, wolę chyba (szybciej) wpisać słowo, niż szukać emoji na pięciu, lub więcej kartach.

Klawiatura z emoji

Tom Scott, osobistość znana z bycia ekspertem od Internetu stworzyła kiedyś klawiaturę ze wszystkimi emoji (oczywiście dostępnymi w tamtym czasie). Okazało się, że jest ich tyle, że nie zmieściły się na jednej klawiaturze. Lecz na czternastu.

I tak, jest tu nawet ten lewitującty mężczyzna w garniturze.

I czarny mikołaj (trzeba użyć modyfikatora fototypu skóry nr 6 wg klasyfikacji Fitzpatricka).

PS: Modyfikator fototypu skóry istnieje naprawdę!

Film z polskimi napisami.

A jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstawała klawiatura, kliknij tutaj.

emoji wta garbine muguruza tennis muguruza

Unicode 9 Emoji Update

W dużym skrócie – jest coś takiego jak The Unicode Consortium, które dba o spójność i wprowadzanie nowych emoji Ich decyzje są często kontrowersyjne (czy raczej zabawne, żenujące, jak tam chcecie). Okazuje się, że w najnowszym apdejcie emoji dodane zostaną nowe. Takie jak:

FacePalm, Selfie, Wzruszenie ramionami, Trzymanie Kciuków, czy ciężarne kobiety.

Dodatkowo obie płci (np. już nie tylko tancerka, ale i tancerz, już nie tylko św. Mikołaj, ale i św. Mikołajka, również książę), kobieta w ciąży (nie tylko dziecko i starszyzna), nowe miny – klaun, zielona, zemdlona twarz, podanie ręki, żółwik, zadzwoń do mnie, bekon, croissant, kieliszki. Nowe zwierzęta, na przykład kaczka lub rekin, czarne serce, skuter, czy ośmiokątny znak.

Wszystkie te emoji mają być zatwierdzone w połowie 2016 roku.

 

Przy okazji pisania tego artykułu odkryłem, że można zmieniać kolor skóry emotek  na facebookowym czacie. Wystarczy przytrzymać myszką lub palcem na emotce np. kciuka w górę i naszym oczom ukaże się możliwość wyboru kilku innych kolorów skóry, zatem nie musimy być już zdani na domyślny żółty, azjatycki kolor.


Uff, duży tekst z tego wyszedł. A to tylko czat i emoji 🙂

Jeśli chciałbyś przeczytać inny mój tekst o tematyce okołointernetowej – oto propozycje dla Ciebie:

  1. Rozmawiałem z botami na Facebooku.
  2. Rozmowy nasze codzienne, czyli o emoji i czacie

  3. Ten post zawiera koty! Trzy naukowe ciekawostki o Królach Internetu

  4. YouTube i słynne 301 (+co nieco o Captcha)

  5. Dlaczego YouTube > Facebook?

  6. Logo Google

  7. Trzy ciekawe okołonaukowe strony

  8. Co oznacza znak zapytania w tytule???

  9. Czy można się uczyć angielskiego w sieci? Jak?!

  10. Skróty klawiszowe na YouTube

Zajrzyj też koniecznie do sekcji Najlepsze teksty!

Jeśli spodobał Ci się ten tekst, udostępnij go innym, daj Like pod tekstem i dołącz do newsleettera. Za tydzień kolejny, nowy tekst!


Zdjęcie tytułowe: By Mikael Halendal – http://developer.imendio.com/projects/gossip/, GPL, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1369172

Gify w tekście: giphy.com. Zdjęcia w tekście: GroupLens/Uniwersytet Minnesoty

By Unknown typesetter/author of Puck – Cropped from Image:Puck No212 p64f.png. Originally published in Puck no. 212, p. 65., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3164956

Źródła wiedzy: http://www.independent.co.uk/life-style/gadgets-and-tech/news/never-end-your-text-messages-with-a-full-stop-a6766011.html

https://www.theguardian.com/technology/shortcuts/2015/dec/09/science-has-spoken-ending-a-text-with-a-full-stop-makes-you-a-monster

“Blissfully happy” or “ready to fight”: Varying Interpretations of Emoji Hannah Miller, Jacob Thebault-Spieker, Shuo Chang, Isaac Johnson, Loren Terveen, Brent Hecht: http://www-users.cs.umn.edu/~bhecht/publications/ICWSM2016_emoji.pdf

Investigating the Potential for Miscommunication Using Emoji

http://blog.emojipedia.org/unicode-9-emoji-updates/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s