Człowiek, który miał większy wpływ na atmosferę ziemską niż jakikolwiek inny pojedynczy organizm w historii życia na Ziemi

W 1889 roku otworzono wieżę Eiffla, odkryto kometę 16P/Brooks, powstało Nintendo, urodził się Adolf Hitler, Charlie Chaplin, Thomas Midgley Jr., Bronisław Komorowski (duchowny, męczennik) i Edwin Chapplie.

Który z nich miał największy wpływ na Ziemię?

Na pewno na atmosferę Ziemi miał nieznany większej liczbie osób Thomas Midgley Jr.

ThomasMidgleyJr
Spójrzcie na człowieka, który wywarł największy wpływ na atmosefrę Ziemi.

Jego życie jest fascynujące, tym dziwniejsze, że niewiele o nim pisze się na popularnych pop-naukowych blogach i stronach.

Cytat z tytułu (tak, tytuł tego tekstu jest cytatem) pochodzi od J.R. McNeila, amerykańskiego historyka…

Bardziej interesuje nas jednak, dlaczego Thomas Midgley „miał większy wpływ na atmosferę ziemską niż jakikolwiek inny pojedynczy organizm w historii życia na Ziemi”?

Z powodu dwóch jego znanych nam wszystkim (a być może i przez nas używanych) wynalazków.

Benzyna ołowiowa

Midgley w 1921 roku pracując dla General Motors opracował metodę, dzięki której wyeliminował kłopot z ówczesnymi silnikami spalinowymi. Polegał on na tak zwanym „stukaniu”. Jak się później okazało z powodu małych eksplozji części paliwa w silniku.

Próbował dodawania wielu substancji do paliwa – przykładowo jodyna działała, ale była zbyt droga do powszechnego użytku.Efekt stukowy ustępował również po dodaniu aniliny czy mieszanek selenu z tellurem.Kłopot z nimi był jednak taki, że wydzielały800px-Tetraethyllead-3D-balls nieprzyjemny zapach. To, jak możemy się domyślić, również nie pozwalało na szersze wdrożenie.

Kiedy jednak dodał do benzyny ołowiu, który sprawił, że cząsteczki węglowodorów tworzących paliwo, układały się w mieszaninie jednorodnie, okazało się, że sprawuje się znakomicie. Co prawda były tam pewne problemy z częściami, ale potraktowane bromem działały.

Idealny produkt?

Nic bardziej mylnego.

Ołów jest substancją toskyczną, neurotoksyną, która działa negatywnie powodując wzrost agresji i obniża inteligencję. W źródłach (tradycyjnie na dole strony) jest link do badania wskazującego na korelację wzrostu ołowiu u przedszkolaków i wzrostu wskaźnika przestępstw. Warto się zapoznać.

Sam Midgley cierpiał potem na ołowicę.

A benzyna ołowiowa jest używana jeszcze w trzech krajach:  Algierii, Jemenie i Iraku.

Freon800px-Trichlorofluoromethane-3D-balls

To nie był koniec fantastycznych odkryć pana Midgleya.

Ponieważ w ówczesnych chłodziarkach używano toksycznych i łatwopalnych płynów chłodniczych niezastąpiony Midgley, nagrodzony zresztą Medalem Nicholsa, wymyślił dichlorodifluorometan (oznaczany CFC-12).

W instalacjach chłodniczych, na skutek sprężania freony znajdują się w stanie ciekłym. Podczas rozprężania, przechodzą w gazowy stan skupienia, co obniża ich temperaturę. Wkrótce były już obowiązkowym składnikiem klimatyzatorów, dezodorantów, inhalatorów i środków czystości.

Freon. Idealny do momentu odkrycia niszczenia przez jego używanie dziury ozonowej.

Jakie są skutki dziury ozonowej – wypracowania uczniowskie na ten temat nie pozostawiają żadnych wątpliwości; ba, sam robiłem prezentację na ten temat 😉

Za odkrycie narzędzia do niszczenia dziury ozonowej (dobrymi chęciami piekło…) dostał Medal Perkina. A potem jeszcze Medal Priestleya.

Śmierć

Nasz dumny medalista i autor dwóch najbardziej niszczących atmosferę Ziemi zachorował na chorobę Heinego-Medina i został sparaliżowany od pasa w dół.

Jak na naukowca przystało, wynalazł skomplikowany system linek*, pozwalający na samodzielne siadanie. Pewnego dnia zaplątał się w te liny i się udusił.

Choć są też plotki, że popełnił samobójstwo.


Jeśli podobała ci się ta notka, pomyśl nad zapisaniem się do newslettera, by nie przegapić następnego tekstu, który już za tydzień! Możesz to zrobić poniżej.
Podziel się tym tekstem z innymi. Niech też dowiedzą się czegoś ciekawego!
Zajrzyj do sekcji Najlepsze teksty.

Źródła:

Zdjęcia:

Zdjęcie tytułowe:

By NASA – http://www.nasa.gov/vision/earth/lookingatearth/ozone_record.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2644633

Rok i postać:

Ołów:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s