Test Bechdel-Wallace – kobiety w kulturze

Kobiet w popkulturze jest coraz więcej. Jednak wciąż mniej niż mężczyzn. Czy wiecie ile filmów przechodzi test Bechdel? Nieco ponad połowa. Około 58%. Dlaczego tak jest?
Przeczytaj!

Jak powstał Test Bechdel?alison_bechdel_at_politics_and_prose2

W 1985 roku amerykańska rysowniczka komiksów Alison Bechdel przedstawiła w swoim komiksie żartobliwe zasady testu sprawdzające sposób traktowania kobiet przez poszczególne filmy.
Komiks ten nazywał się Dykes To Watch Out For. Dwie kobiety omawiają filmy i jedna z nich deklaruje, że pójdzie na nniego tylko wtedy, gdy spełni on pewne trzy wymagania.
Te wymagania są właśnie testem Bechdel, który opisany jest poniżej.
dykes_to_watch_out_for_28bechdel_test_origin29

Druga kobieta z komiksu przyznaje o słuszności jej toku rozumowania i z racji braku filmów, które spełniają ich wymagania postanawiają wrócić do domu.

 Pomimo iż do nazwania tego testu używa się sformułowania Test Bechdel, autorka proponuje uzywanie nazwy Test Bechdel-Wallace, gdyż Liz Wallace jest jej przyjaciółką, która wymyśliła koncepcję testu.

Warunki zdania testu Bechdel-Wallace:

Są to:
1. Muszą pojawić się co najmniej dwie postaci kobiece,
2. które prowadzą ze sobą rozmowę,
3. Dotyczącą czegoś innego niż mężczyźni.
Czasami modyfikuje się je dodając wymóg nazwania tych dwóch kobiet.
Rozmowa w drugim warunku oznacza – jakże by inaczej rozmowę – czyli dialog. Dlatego też nie liczy się, gdy wypowiedź jednej bohaterki w kierunku drugiej pozostaje bez odpowiedzi. To może być jeden z przykładów zmniejszających dobry wynik w teście. Ale przecież nie powinno to przeszkadzać, prawda?

Statystyki

testsTylko 58% filmów (czyli połowa) przechodzi wszystkie trzy wymagania testu. 10% tylko 2 z nich (rozmawiają o mężczyznach), a ponad 20 procent zaledwie jeden (są kobiety i nie rozmawiają ze sobą). Aż co dziesiąty film nie przechodzi żadnego – oznacza to, że w co dziesiątym filmie nie pojawiają się dwie kobiece postaci!
Próba statystyczna przeprowadzona na podstawie 6686 filmów, więc jest w miarę miarodajna.
Tak złe wyniki testu zawdzięczamy przede wszystkim latom (słusznie?) minionym – wystarczy spojrzeć na wykres ukazujący skalę męskiej stuprocentowej dominacji w filmach (przypominam, że kobiety stanowią ponad połowę społeczeństwa)w latach przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku.

years
Szczęśliwie powolutku to się zmienia i filmy z przynajmniej dwiema kobietami (to naprawdę tak wiele?) stanowią – w roku 2015 – około 70%.

Które filmy nie przeszły testu?

Przeróżne, łącznie z tymi najpopularniejszymi. Gwiezdne wojny, Władca pierścieni, ostatni Harry Potter(!) – tu owszem są kobiety, które mówią do siebie, ale nie otrzymują odpowiedzi (np. pani Weasley i jej bitch do Bellatrix). Avengers, czy nawet Pacific Rim z silną i charakterystyczną kobiecą postacią. Ta ostatnia formalnie testu nie zdała, dzięki czemu utworzono alternatywny dla Bechdel test: Mako Mori Test. Według niego wystarczy jedna kobieta, jeśli stanowi indywidualny wątek, a nie jest jedynie ozdobą dla męskiego bohatera.

Podsumowanie

Na szczęście powoli trend się zmienia i dobrze – czy kobiety naprawdę muszą rozmawiać tylko o mężczyznach? Też chcemy oglądać kobiety w fajnych rolach!


Jeśli spodobał Ci się ten tekst, wróć tu za tydzień. Póki co możesz zajrzeć do sekcji Najlepsze Teksty.

Czuj się tutaj jak u siebie! 😉


Źródła:

Wiedza:

  • bechdeltest.com – na tej stronie możesz sprawdzić wynik testu dla dowolnego filmu
  • Wikipedia

Zdjęcia:

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Test Bechdel-Wallace – kobiety w kulturze

  1. Konkluzja jest prosta, filmy robi się dal widza a nie dal feministki sprzed lat. Na filmy zwykle chodzą najwyraźniej faceci, tacy chcą oglądać filmy akcji, z przemocą i sprytnym wykorzystaniem sytuacji. Są to cechy które nie są przypisywane kobietom, ot i cała tajemnica.
    Owy test najpewniej przechodziły dramaty, romanse etc, czyli filmy które z trudem się zwracają producentom, chociaż teoretycznie powinny, bo są one skierowane do kobiet przede wszystkim a przecież stanowią one 50% populacji.
    Może czas przestać się przejmować femibzdetami i powiedzieć wprost, faceci przeważnie się nadają do tego, a kobiety przeważnie się nadają to tamtego, i olać psychiczny szantaż co bardziej krzykliwych grup społecznych które mają marginalne poparcie w społeczeństwie, nie dajmy się zastraszyć. Każdy ma prawo pchać się gdzie chce, ale żeby się tam dostać (kobieta do typowo męskiej branży) to musi mieć predyspozycje a nie być „promowana” na siłę, bo tak. Gdyż tak na prawdę „szklany sufit” nie istnieje, i większość mężczyzn byłaby zachwycona kobietą na stanowisku obok siebie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s