Sparaliżowane małpy mogą chodzić. Czas na ludzi.

Elektrody wszczepione w mózg i kręgosłup umożliwiły sparaliżowanym małpom normalne chodzenie. Sprawa została opisana w Nature.

Małpa chodzi

Kiedy rdzeń kręgowy zostaje przerwany, jak pamiętamy jeszcze z lekcji przyrody, ciągłość nerwów i sygnałów również zostaje przerwana, przez co informacje z mózgu nie mogą dotrzeć do rąk, czy nóg.

Tą właśnie przypadłość miały małpy którym próbowano przywrócić władzę w nogach.

Rdzeń kręgowy małpy został częściowo wycięty, więc nogi nie miały możliwości komunikowania się z mózgiem. Aby naprawić interfejs mózg-lędźwie, elektrody umieszczone zostały na najważniejszych częściach ciała małpy. Implanty umieszczono wewnątrz mózgu małpy w części, która kontroluje ruchy nogi wraz z bezprzewodowym nadajnikiem na  zewnątrz czaszki. Elektrody umieszczone zostały także wzdłuż rdzenia kręgowego, poniżej uszkodzeń.

Program komputerowy dekodował sygnały mózgu imitujące ruch nogi i przesyłał sygnały do elektrod w kręgosłupie. W ciągu zaledwie kilku sekund małpa ruszała nogą. W ciągu kilku dni nauczyła się chodzić na bieżni.

Pod tym linkiem możesz zobaczyć film małpy przed i po wszczepieniu implantu:
http://www.npr.org/templates/event/embeddedVideo.php?storyId=501029887&mediaId=501203372

Czas na ludzi

To osiągnięcie jest pewnym przełomem. Jak dotąd pozytywne wyniki dawały tylko testy na szczurach. Z szczęśliwych małp droga wiedzie już do ludzi. A stawka jest duża.

W samej Polsce urazom kręgosłupa (rdzenia kręgowego) ulega średnio 30 osób na milion. 80% z nich dotyka mężczyzn, ponad połowa ludzi poniżej trzydziestki.

Implanty te mogą przywodzić na myśl implanty ślimakowe – służące do imitowania wrażenia słuchu poprzez pobudzanie odpowiednich nerwów. Stosuje się je u osób niesłyszących bądź niedosłyszących.

Z drugiej strony przywołują ramiona robotów sterowane myślami – osoby mogły napić się z kubka nie dotykając go – a w zasadzie trzymając go sztucznym ramieniem.

Czy sparaliżowanych pacjentów czeka lepsza przyszłość?


Źródła:

Nature

http://www.nbcnews.com/health/health-news/paralyzed-monkeys-walk-again-after-brain-implant-n681721

http://www.npr.org/sections/health-shots/2016/11/09/501029887/monkeys-regain-control-of-paralyzed-legs-with-help-of-an-implant

https://www.amsik.pl/archiwum/3_2007/3_07e.pdf

Zdjęcie:

Patrik Pilz, CC0

Alain Herzog / Swiss Federal Institute of Technology (EPFL),

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s