Nowe telewizje i poziom naukowy

Miałem przyjemność obejrzenia nowych programów nowych stacji telewizyjnych – Onetu (program Onet Rano emitowany na stacji Nowa TV) oraz WP (program #dziejesienazywo emitowany na WP.TV).

Pierwszy miło mnie zaskoczył, drugi niemiło.


Onet Rano

Znany w TV jako Obywatel Kuźniar. Jak jego nazwa wskazuje emitowany w sieci rano a jego prowadzącym jest Jarosław Kuźniar. Onet.TV postawił na publicystykę (moim zdaniem najlepszy krok) i na gwiazdy dziennikarstwa (w niektórych przypadkach dobrze).

Jednak ad rem. Co by tu naukowego? Szalenie podoba mi się to, że stacja próbuje zapraszać także popularyzatorów nauki, innych dziennikarzy, czy ekspertów. WP niby też to robi, ale o tym poniżej.

Przykład? Po rozdaniu Nobli z fizyki, których niewielu rozumiano, do studia zaproszono profesora z warszawskiego uniwersytetu, który wyjaśnił widzom, na czym polega nagroda za topologiczne przejścia fazowe. I zrobił to dobrze – wtedy też, przyznaję się, zrozumiałem na czym polega istota odkrycia trzech nagrodzonych naukowców.

Kiedy Kuźniar wyjechał do USA, miały miejsce zastępstwa. Głównie z Iwoną Kutyną, która jest, moim zdaniem, najlepszą osobą w zespole Onetu. Zajmuje się informacjami, lecz w tych dniach dziarsko wsiadła do auta i poprowadziła wywiady.

Oh, jak cieszyłem się z jej rozmowy z Karolem Wójcickim! Widać było, że przyswoiła wszystkie informacje związane z misją ESA na Marsa, działaniami Muska i przyszłością eksploracji kosmosu. Jej wiedza naprawdę robiła wrażenie, tym bardziej, że przecież jest na bieżąco z informacjami ze świata, prowadziła przed momentem wywiad na inny temat, i zaraz kolejne.

Dziennikarka z prawdziwego zdarzenia!

#dziejesienazywo

Niedawno swój program #dziejesienazywo zaczęła emitować WP.tv. Z założenia stacja bardziej rozrywkowa, bardziej kobieca, lecz tok programu nieco flaki z olejem. Rozmowy z gośćmi w ustalonej kolejności – jakieś wiadomości, politycy, eksperci, finanse, jakieś kobiece sprawy i na samym końcu – zaskoczenie – nauka! Wsłuchałem się uważnie. Rozmowę zepchniętą na koniec prowadziły dwie sympatyczne panie, któreś z prezenterek WP: Małgorzata Serafin, Kamila Biedrzycka-Osica lub Małgorzata Ohme. Rozmowa dotyczyła SuperKsiężyca, jak słusznie zauważyła CrazyNauka dość mocno pompowanego w mediach wydarzenia.

Gośćmi byli Karol Wójcicki (co za zaskoczenie!) i Aleksandra Stanisławska z wspomnianej wyżej CrazyNauki. Rozmowa przebiegała dość standardowo, panie przeprowadzały wywiad zadając pytania. Po czym nagle jedna z nich prosi o uściślenie – o jakich niby to pływach mówi pani Aleksandra w kontekście Księżyca?

Pływy morskie, pani dziennikarko.

Prawdziwy facepalm zaczął się później, kiedy to dziennikarki zaczęły pytać o wpływ Księżyca (a zwłaszcza pełni) na różne wydarzenia – typu wzrost urodzin, czy przestępczości.

Rozmowa dość, a nawet bardzo żenująca, widać było to po minach gości.

Mimo wszystko, ponieważ był to bodajże pierwszy odcinek, mam nadzieję, że WP poprawi swój warsztat.

Podsumowanie

Nowe telewizje z ósmego multipleksu wkraczają do naszych domów. Są bardziej nowoczesneniszowe. To dobrze. Dobrze też, że pojawia się w nich nauka. Ale niestety jest ona traktowana jako źródło straszenia ludzi (sic!), propagowania przesądów, czy pseudonaukowych wieści nt. żywienia.

Brakuje mi tutaj pewnych prób wyjaśnienia ich dogłębniej, przedstawienia prac naukowców, czy samych prac naukowych. Zamiast tego otrzymujemy przesiane przez zrozumienie dziennikarza problemu i jego chęć zrobienia clickbaitowej treści.

Na tym polu tradycyjna telewizja (z małymi wyjątkami typu Jak to działa?, czy Astronomos w TVP) wciąż przegrywa z tradycyjnymi blogami, czy nawet z YouTube.

A szkoda.

Źródła, linki:

Rozmowę z Onet możesz zobaczyć tu. Przewiń do drugiej części programu.

Zdjęcie: Frank Okay, CC0

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s