Plastik. Czy taki zły?

Czy umiesz odróżnić rodzaje plastiku w swojej kuchni? Czy wiesz, jaki ma wpływ na środowisko? Czy plastikowa torebka jest lepsza od papierowej?

Dowiedz się!

Rodzaje plastiku

Kiedy kupujesz żywność, bardzo często jest ona w plastikowym opakowaniu. Czy wiedziałeś/wiedziałaś, że są one podzielone na siedem kategorii i nie każdy plastik może być przeznaczony do kontaktu z żywnością. Jak odróżnić te plastiki? Jakie są kryteria?

Jeżeli masz przed sobą plastikową butelkę (tak jak ja), spójrz na jej spód. Znajdź, albo wyczuj palcami wytłoczony tam mały trójkąt z cyfrą w środku.

O, coś takiego:

Co to oznacza?

 1. PET (PETE), polyethylene terephthalate
 2. HDPE, high-density polyethylene
 3. PVC, polyvinyl chloride
 4. LDPE, low-density polyethylene,
 5. PP, polypropylene
 6. PS, polystyrene
 7. Inne plastiki.

Przykładowo na mojej butelce od Tymbarku jest numer 1. To oznacza, że jest to tzw. butelka PET, została wykonana z Poli(tereftalanu etylenu).

PET

PETówki są dość kontrowersyjne, gdyż to badanie (wszystkie źródła tradycyjnie na dole). Jego autor twierdzi, że PET może zawierać ksenoestrogeny, czyli coś, co może mieć wpływ na gospodarkę hormonalną. Jakkolwiek by nie było, zalecił dalsze badania i to od nich zależy ostateczna ocena tego plastiku.

W tym badaniu autorzy za pomocą ślimaków stwierdzili, że produkcja embrionów ślimaków w takich butelkach jest większa niż w szklanych. Naukowcy wysnuli wnio­sek, że efekt ten jest zwią­zany z migra­cją kse­no­estro­ge­nów z opa­ko­wań PET do śro­do­wi­ska bytowania ślimaków.

Ksenoestrogeny w wodzie mineralnej w PET są różnego natężenia, co tłumaczy się różną jakością butelek (plastiku jak i metody nalewania).

Jest także antymon, badanie na 132 wodach butelkowanych różnych firm. On też może przenikać. Do tego dochodzą także ftalany, ale one są już tak głośną i znaną sprawą, że wystarczy chwila z wyszukiwarką.

Jak w takim razie używać PET, aby było najbezpieczniej? Nie na słońcu i nie na długo. Pomimo natłoku nazw, nie ma się czego aż tak bardzo obawiać – a bycie czujnym i świadomym zawsze popłaca. Czekamy na dalsze prace. PET zaliczany jest do bezpiecznych plastików, na równi z następnym.

HDPE

Z dwójeczką.To inaczej polietylen, zasadniczo jest bezpieczny.

PCV

Poli(chlorek winylu). Numer trzeci. Według organów Unii Europejskiej niekoniecznie jest szkodliwy, aczkolwiek UE chroni nasze dzieci przed PCV. Wiadomo, że plastików nie spalamy, toteż nie obawiamy się dioksynów wytwarzanych podczas jego spalania.

No chyba, że sąsiad pali…

LDPE

Stosunkowo bezpieczny polietylen o małej gęstości. Dozwolony jest do powtórnego użytku, jednak nie jest tak bezpieczny jak tworzywa 2 i 5. Polietylen (mniejszej gęstości od HDPE).

PP

Podobnie – całkiem bezpieczny. Polipropylen. Co ciekawe może mieć wpływ na wyniki badań.

PS

Polistyren. Niezalecany do żywności, jednak wciąż używany w kubkach jednorazowych i opakowaniach na wynos.Według przepisów różnych organizacji może być używany z żywnością. Według tego badania nie styren występuje też naturalnie, a opakowań z PS nie powinniśmy podgrzewać w mikrofali.

Dlatego też, choć opakowanie zawiera styren, podobnie jak w przypadku PET pamiętajmy, że to dawka czyni truciznę.

Inne plastiki – np. Bisfenol A

Po prostu niezalecane do kontaktu z żywnością.

Torba papierowa czy plastikowa?

Polacy są rekordzistami w użyciu torebek plastikowych (rocznie używają ich aż 466), w krajach zachodnich jest to 71, a w niektórych jak Dania, w ogóle nie są znane (tak, przesadzam 😉 ). W każdym razie Polak to jak dwóch Europejczków – dwukrotnie wystajemy pod tym względem ponad średnią unijną.

Mitem jest, że torba papierowa jest neutralna dla środowiska.

Problemem niekoniecznie są tu torebki plastikowe, a raczej sposób ich używania. Rozsądne używanie toreb plastikowych może być nawet korzystniejsze dla środowiska.

Wady torby papierowej:

 • 70% większe zanieczyszczenie środowiska,
 • 80% większa emisja gazów,
 • 50% większe zanieczyszczenie wody,
 • 4 razy większa energia,
 • 3 razy większa woda,
 • zazwyczaj więcej energii trzeba do jej wytworzenia,
 • a także do jej przetworzenia.

Oczywiście, że plastiki zanieczyszczają środowisko i są zagrożeniem dla flory i fauny. Ale trzeba też spojrzeć na drugą stronę – papieru – do którego wytworzenia trzeba wycinać drzewa – naturalne ekosystemy.

Życie bez śmieci?

Na koniec polecam film udowadniający, że człowiek może przetrwać bez śmieci 🙂

A także całe miasto (film ma polskie napisy):
Jeśli spodobał ci się ten tekst, zajrzyj do sekcji Najlepsze Teksty. Możesz się też zapisać do newslettera.

Źródła:

http://ehp.niehs.nih.gov/0901253/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18838336/, http://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11356-009-0107-7, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17396641/, https://web.archive.org/web/20160407232340/http://www.canada.com/chilliwacktimes/story.html?id=be27d48b-ef01-4e78-b2bf-c108801884c2, http://phys.org/news/2008-11-plastic-additives-leach-medical.html, http://archive.is/tSyA, http://www.mclaughlincentre.ca/publications/styrene.shtml, Wikipedia, http://naukatolubie.pl/papier-czy-plastik/, http://science.howstuffworks.com/environmental/green-science/paper-plastic1.htm, http://www.nbcnews.com/id/18538484/#.VPuMFeExtSk

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s